Majka svih cesta Route 66 – putopisi para iz Slovenije
Tekst: Maja Prešeren
Fotografije: Marjan Cerar
Legendarna autocesta u SAD-u, Route 66, od 1926. do 1985. godine povezivala je Chicago i Los Angeles. Ustvari, cesta je završavala na početku mola u Santa Monici. Simbolizirala je bijeg, priliku i nadu za novi početak. Duboko je obilježila mjesta na svojoj trasi i stekla besmrtni status.
Cesta je duga 3945 km i prolazi kroz 8 američkih država: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomu, Teksas, Novi Meksiko, Arizonu i Kaliforniju. Ideja o povezivanju istoka i zapada SAD-a rodila se već 1916. godine, a 1938. u potpunosti je asfaltirana. Uzduž ceste počeli su se razvijati moteli, hoteli, restorani, benzinske crpke, servisne stanice, motoristički centri i manje trgovine. Prvi restoran brze hrane zvao se McDonald’s, otvoren 1940. godine u San Bernardinu. U početku je cesta bila glavna prometnica za sve iseljenike. Kasnije je povezivala znamenitosti i turističke centre. Tijekom Drugog svjetskog rata razvila se industrija oružja u Kaliforniji, što je ponovno povećalo migracije prema zapadu. U kasnijem razdoblju cesta je postala glavna ruta za sve koji su išli na odmor na zapad. Route 66 zatvorena je 1985. godine. Na njenoj su trasi izgrađene državne i lokalne ceste, no 2010. godine ruta je uključena u transameričku biciklističku magistralu.
Ove smo godine suprug i ja krenuli na 34-dnevno putovanje po SAD-u, a vožnja putem Route 66 bila je nezaobilazna. Ukratko ću opisati samo putovanje ovom rutom, za koje vam je potrebno najmanje 14 dana. Kao što priliči, u Chicagu smo pronašli ploču koja označava početak puta. U Chicagu vrijedi posjetiti Willis Tower, odakle se pruža prekrasan pogled na grad. Također, možete i samo jednostavno prošetati gradom, koji je ujedno često mjesto filmske produkcije.
Nakon razgledavanja Chicaga, cesta vodi prema Springfieldu, rodnom gradu Abrahama Lincolna. Tamo možete posjetiti muzej i spomenik posvećen bivšem američkom predsjedniku. Sljedeće zanimljivo mjesto nalazi se na obalama Mississippija. U St. Louisu se nalazi najviši luk na svijetu, Gateway Arch, izgrađen kao spomenik zapadnom širenju SAD-a. Kada stignete u Oklahomu, zaustavite se u Tulsi. Država je usko povezana s poviješću Indijanaca u SAD-u. Oklahoma City je grad bogat naftom i bio je jedno od prvih odredišta za one koji su tražili posao.
Kada stignete u Amarillo, primijetit ćete šareno obojene automobile prekrivene grafitima, koji “rastu” iz polja. Ova je znamenitost nazvana Cadillac Ranch. Cesta prolazi kroz krajolik Komanča i dolazi do glavnog grada Novog Meksika, Santa Fea, smještenog na nadmorskoj visini od 2194 metra. U Gallupu je bio zanimljiv El Rancho Hotel, koji je nekad služio kao kulisa za snimanje popularnih vestern filmova.
Nakon dolaska u državu Arizonu, posjetili smo Oslikanu pustinju (Painted Desert). U daljini smo promatrali brda u nijansama lavande, crvene, narančaste i ružičaste boje. Također, u Arizoni se nalazi grad Flagstaff, na nadmorskoj visini od preko 2000 metara, poznat po krateru Sunset Crater, izumrlom vulkanskom stošcu s visinom od 2451 metar.
Rijeka Colorado oblikovala je veličanstveni Grand Canyon. Prekrasni pogledi na kanjon pružaju se s rubova Horse Shoe Benda. Kroz pustinju Mojave stigli smo u grad koji nikad ne spava – blještavi Las Vegas. Hoteli s kockarnicama nizali su se jedan za drugim, a šareni svijet kockanja jednostavno nas je pozivao da iskušamo sreću. Grad nije dio Route 66, ali s obzirom na blizinu, vrijedi ga posjetiti.
Na putu prema Los Angelesu zanimljiv je razvoj mjesta Calico. Riječ je o starom rudarskom naselju gdje se kopala srebrna ruda. Kada je srebro izgubilo vrijednost, stanovnici su napustili grad, te je isti postao grad duhova. Park u gradu prikazuje život nekadašnjeg Divljeg zapada. Los Angeles nalazi se u Kaliforniji. Provezli smo se kroz grad, prošetali Venice Beachom, Hollywoodom i Koreatownom. Nismo mogli zaobići filmsku produkciju, pa smo cijeli dan proveli u Universal Studios.
Naravno, putovanje Route 66 treba završiti u Santa Monici na ribarskom molu, na kraju avenije Colorado. Velika gužva ljudi želji se fotografirati sa znakom “Kraj puta Route 66“. Na molu možete pronaći male trgovine, zabavni park, štandove, vidikovce i ribare. Uz mol se proteže duga pješčana plaža, a najbolje vrijeme za posjet je predvečer, kada možete uživati u zalasku sunca.
Gradovi kroz koje je nekad prolazila Route 66 su uređeni, održavani i označeni tablama. U većim gradovima nalaze se muzeji i trgovine sa suvenirima. No, moderna autocesta na nekim je mjestima zamaglila tragove Route 66, pa morate malo nagađati ili pitati gdje točno prolazi trasa. Što se tiče noćenja, ne morate brinuti jer ima mnogo pristupačnih motela i hotela. Također, uz cestu je mnogo trgovina koje su otvorene svaki dan.
Opisala sam klasičnu verziju puta i samo djelić našeg 13.500 km dugog putovanja po Americi. Osim Route 66, posjetili smo sve veće nacionalne parkove i gradove u SAD-u, pa je naše putovanje išlo u obrnutom smjeru, o čemu ćemo pisati u jednom od sljedećih brojeva časopisa. Cijeli put nas je oduševio, kao i ljubazni ljudi. Svugdje je dostupan pristup vodi, besplatni sanitarni čvorovi i parkirališta. Puno je uređenih parkova s klupama i stolovima gdje se možete odmoriti. Svaka savezna država priča je za sebe. Na našem smo putovanju posjetili 20 država.
Ako želite upoznati i vidjeti nešto drugačije, Route 66 je idealna za vas i ne smije nedostajati na vašem putovanju po Americi.